Lot balonem – co warto wiedzieć oraz wady i zalety
Latanie nie jest dostępne dla człowieka. Jednak możliwe, a z pomocą przyjdzie lot balonem nad miastem i nie tylko. Ta atrakcja jest znana i ludzie z niej korzystają. Przeczytaj o plusach, minusach i ciekawostkach.

Na jaką okazję lot balonem?
Zorganizować tę rozrywkę można na urodziny, imieniny, rocznice ślubu. Jak również lot balonem w ramach oświadczyn kupić może przyszły pan młody. Dzięki temu może zyskać zgodę narzeczonej. Z okazji urlopu, wakacji i wielu innych.

Z rodziną, znajomymi, a może osobno?
Lecieć można z krewnymi, ale do tego jest wymagany większy balon. Taki, który pomieści więcej osób. Dzieci muszą mieć co najmniej osiem lat. W wieku do czternastu lat muszą lecieć z rodzicem lub opiekunem prawnym. Lot jest także atrakcją dla bliskich znajomych, przyjaciół. Samodzielny też jest możliwy. Jedynie w towarzystwie pilota.

Balon – ile waży, ile osób się zmieści?
Duże balony turystyczne ważą czterysta kilogramów. To suma powłoki, która waży sto kilogramów, butli z paliwem około 250 kilogramów i kosza z palnikami około siedemdziesięciu kilogramów. Obsługiwany jest przez czteroosobową załogę. Z osobami lecącymi leci także pilot, który wydaje ważne polecenia. Mniejsze balony pomieszczą dwie osoby. Większe cztery do sześciu, a nawet ponad trzydzieści.

Start i meta lotu balonem
Balon startuje z dużego terenu. Nie musi to być lotnisko. Najczęściej zlokalizowane są poza miastem. Powinna to być łąka, ściernisko, pole. W pobliżu miejsca nie mogą znajdować się lampy, maszty, różnego rodzaju wysokie przeszkody. Lot balonem to wycieczka samodzielna lub z innymi uczestnikami w grupie. Towarzyszy im pilot, który ma wiedzę o lotach i ich bezpieczeństwie.

Lot balonem – jaka pogoda?
Muszą być spełnione warunki atmosferyczne do lotu. Nie może wiać wiatr, padać deszcz. Lot balonem odbywa się przed wschodem słońca lub przed zachodem. Pogoda musi być ładna w dzień lotu. Jeśli tak nie jest, to niestety nie można lecieć. Firma organizująca lot balonem zwraca wtedy pieniądze. Wiosna, lato, jesień, zima to dobre pory roku na lot balonem jak jest ładny dzień.

Lot balonem – strój
Ważne jest ubranie i może być różne. Warto jednak, żeby stylizacja na lot balonem składała się z wygodnych butów, długich spodni. Temperatura w balonie jest niższa niż na ziemi. Nie czuć wiatru. W letni dzień także jest chłodno podczas lotu. Przyda się kurtka, bluza od dresu. W zimie trzeba się ciepło ubrać, a latem też, ale nie należy przesadzać.

Lot balonem – dla wielu osób, ale są przeciwwskazania
Kobiety w ciąży, osoby będące na wózkach inwalidzkich. Jeśli ktoś ma lęk wysokości, to też powinien się zastanowić nad tego typu rozrywką. Lepiej nie ryzykować własnym zdrowiem. Nie można też, gdy ktoś ma choroby układu moczowego.

Lot balonem – co wolno, a czego nie?
W balonie nie usiądziesz. Lot odbywa się na stojąco. Nie trwa to długo, bo tylko godzinę i ten czas wiele osób jest w stanie wytrzymać. Podziwia się piękne panoramy widokowe i nie ma czasu na siedzenie. To bezpieczny sport, ale trzeba uważać. Przestrzegać zaleceń pilota. Nie można mieć włączonego telefonu, bo wtedy nie słychać poleceń pilota, gdy ktoś dzwoni.

Lot balonem – plusy
Podziwianie krajobrazu z góry. To bardzo atrakcyjne wizualnie widoki. Nie często ogląda się świat z lotu ptaka. Otrzymać można certyfikat uczestnictwa w locie balonem. Będzie to pamiątka oprócz pięknych zdjęć. Zaletą jest miło spędzony czas, niezapomniane przeżycia.

Lot balonem – minusy
Uzależnione jest wszystko od pogody. Stanowi to wadę, ale bo bywa różnie. Osoby, które są zdecydowane na to i chcą czekać na termin, nie zniechęcą się aurą. Datę rezerwuje się z wyprzedzeniem. W tym czasie może się coś innego wydarzyć. Dla takiej rozrywki, którą jest lot balonem, warto poczekać na warunki i dogodną datę. Stanowi to wadę, bo nie wiadomo, ile to potrwa.

Lot balonem na uwięzi – dla tych, którzy boją się normalnego
Alternatywą jest balon zakotwiczony w ziemi. Unosi się w powietrzu, ale nie odlatuje. Świetne rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić, czy lot balonem to przyjemność dla nich. Potem mogą skorzystać z normalnego lub zrezygnować.

Balon to także inne możliwości
Wynajęcie na nim reklamy, postawienie na eventach. Dużo ludzi zobaczy billboard na balonie i zyska na tym firma mająca taką promocję. Będzie to także atrakcja wizualna dla uczestników i nie tylko.

Jak widać, lot balonem to interesująca przyjemność. Skorzystać może wiele osób w różnym wieku. Lot może odbyć się w mieście, poza miastem. Zobaczyć można góry, lasy, panoramę miasta, inne piękne widoki. Wszystko to warte jest ceny lotu balonem, która jest dość wysoka. Zależy od liczby ludzi, są także zniżki. Trzeba uważać na oferty zbyt tanich lotów, które mogą być podejrzane. Warto poświęcić czas i pieniądze, bo lot balonem to okazja, ciekawe przeżycie. Czasami decydujemy się powtórzyć lot.