Jeśli jesteś miłośnikiem gór, dobrze wiesz, że zwłaszcza zimą i wiosną może zacząć nagle padać deszcz, mocny lub lekki, który może zepsuć Ci chwile spędzone na łonie natury. W dzisiejszym wpisie damy Ci kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł być przygotowany na zmianę pogody i nadal cieszyć się sportem bez zbytniego przejmowania się.

Porady dotyczące wędrówek górskich w deszczu

Sprawdź wcześniej pogodę i prognozowaną ilość deszczu

Ta wskazówka może wydawać się oczywista, ale nie jest: strony internetowe i aplikacje mogą dostarczyć Ci cennych informacji, takich jak prognozy opadów i ilość wody, która ma spaść w mm w obszarze, w którym planujesz trasę. Jeśli jesteś w Szczyrku, to tutaj poznasz 3 atrakcje do zobaczenia w deszczową pogodę: https://www.e-szczyrk.pl/co-robic-w-szczyrku-gdy-pada-koniecznie-zobacz-te-3-atrakcje/

Jak się ubrać na wędrówkę w deszczu?

To również podstawowa kwestia: bardzo ważne jest przestrzeganie zasady trzech warstw, która jest jednym z głównych zaleceń dotyczących wędrówek. Dla tej zasady, każda warstwa ma inną funkcję. Trzy warstwy to warstwa wewnętrzna, warstwa środkowa i warstwa zewnętrzna:

  • Warstwa wewnętrzna – to ta, która znajduje się blisko skóry: jej funkcją jest ochrona przed wilgocią. Polecamy koszulkę termiczną z poliestru lub polipropylenu. Odzież z wełny merynosów oferuje również ciekawe cechy dla aktywności górskich, takie jak izolacja termiczna i oddychalność.
  • Warstwa środkowa – to właśnie ta warstwa zapobiega docieraniu do skóry dyskomfortu z zewnątrz. Odzież w tej warstwie powinna być wykonana z włókien syntetycznych i oddychających, które nie ograniczają swobody ruchów.
  • Warstwa zewnętrzna – ta warstwa osłania i chroni pozostałe dwie warstwy. Musi być wodoodporna, a także oddychająca. Dobrym rozwiązaniem na spacery w deszczu są na przykład kurtki przeciwdeszczowe: nie zajmują miejsca w plecaku, a chronią przed deszczem. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie rękawiczki.

Zawsze miej przy sobie dodatkowe ubrania na wędrówki

Kolejną bardzo ważną wskazówką jest to, aby zawsze mieć przy sobie zapasowy zestaw ubrań: nawet jeśli nie będą one potrzebne, warto mieć w plecaku kilka dodatkowych elementów garderoby, aby w razie potrzeby móc się przebrać. Wskazane byłoby mieć przy sobie koszulkę termiczną i parę suchych skarpet.

Z tego powodu bardzo ważne jest, abyś sprawdził, czy twój plecak jest wodoodporny lub czy ma pokrowiec, który chroni całą jego zawartość przed deszczem: jest to istotne zabezpieczenie, ponieważ w środku będziesz musiał nosić rzeczy, które będą ci potrzebne przez cały czas pobytu w górach.