Obecnie modne są te firmy, które oferują podobne usługi jak konkurencja po niższej cenie, a lotnictwo jest jednym z najbardziej wyrazistych przypadków w tym zakresie, ale jak to osiągnąć?

Mniej personelu pokładowego i niższe pensje

Personel pokładowy, stewardesy i hostessy, ma znacznie niższe pensje – niektóre źródła lotnicze twierdzą, że w niektórych przypadkach są one prawie o połowę niższe niż w tradycyjnych liniach lotniczych – a liczba pracowników przypadających na jeden samolot jest znacznie niższa.

Efektywność samolotów

Efektywność w zakresie czasu postoju jest priorytetem w celu obniżenia kosztów. Każdy samolot, który jest na ziemi, traci pieniądze. Tanie linie lotnicze mogą poświęcić 20 lub 30 minut na opróżnienie samolotu i zapełnienie go pasażerami (międzylądowanie), co stanowi znacznie krótszy czas niż w przypadku tradycyjnych linii lotniczych, w niektórych przypadkach ponad dwukrotnie dłuższy. Innymi słowy, w dłuższej perspektywie tanie linie lotnicze są w stanie przewieźć więcej pasażerów w tym samym czasie. Wynika to w dużej mierze z faktu, że w wielu przypadkach nie obsługują one „topowych” portów lotniczych. Przykładem jest nowa trasa Ryanair z Lublina do Luton, która będzie dostępna od stycznia. Lotniska te mają mniejszy ruch lotniczy, co znacznie ułatwia napełnianie i opróżnianie samolotów, a także pozwala na szybsze poruszanie się samolotów po pasach startowych.

Brak kosztów hotelu lub diet

Pracownicy tanich linii lotniczych śpią po pracy w domu. Loty są tak zaplanowane, że w bardzo niewielu przypadkach muszą nocować w innym kraju niż ten, w którym mieszkają, co przekłada się na bardzo duże oszczędności w kosztach hoteli i diet.

Mniej usług na pokładzie, dodatkowa płatność za walizkę i kartę pokładową

Nie ma darmowych posiłków ani napojów. Podróżny musi za nie zapłacić. Podróżni muszą również dopłacić, jeśli ich bagaż przekracza rozmiar lub wagę narzuconą przez tanie linie lotnicze – znacznie mniejszą niż w przypadku tradycyjnych linii lotniczych. Jeśli zapomniałeś zabrać ze sobą kartę pokładową i poprosisz linię lotniczą o jej wydruk, również będziesz musiał dopłacić. Ponadto rzędy siedzeń są maksymalnie dopasowane, aby zmieściło się w nich jak najwięcej osób.

Inny system umów prawnych

Wielu pracowników tanich linii lotniczych jest zazwyczaj zarejestrowanych w kraju pochodzenia firmy, co zapewnia korzyści podatkowe. Ponadto nierzadko zdarza się, że personel linii lotniczych jest zatrudniany na zasadzie samozatrudnienia.